top of page
ііапіва 001_看图王.jpg

   Відлік часу історії Тернопільського міжшкільного ресурсного центру Тернопільської міської ради розпочався з 28 вересня 1992 року, коли голова міської ради підписав розпорядження №384 "Про створення Тернопільського міського центру допризовної підготовки молоді". Цей документ реалі­зував ухвалу міської Ради народних депутатів "Про допризовну підго­товку молоді" від 30 липня 1992 року.

    Творчо попрацювали підполковник запасу Юрій Вікторович ДОБРІКОВ та капітан ІІІ рангу запасу Олег Романович ЦИГАНКОВ, розробляючи "Статут центру", який був зареєстрований вищеназваним розпорядженням.

Конкурсна комісія, до складу якої входили працівники управлін­ня освіти, науки і культури, міського військового комісаріату, пре­дставники Спілки офіцерів України відібрали кращих із усіх бажаючих працювати з юнаками, готувати їх до служби в Українському війську.

     Основні вимоги, яким повинні були відповідати конкурсанти:

  • високий професіоналізм;

  • патріотизм, безкорисність;

  • ентузіазм і творча ініціатива;

  • вміння працювати з дітьми.

    Очолив колектив, організував його роботу, націлив на виконання статутних завдань перший начальник центру допризовної підготовки Олег Романович ЦИГАНКОВ.

    Перший рік (а це був 1992/1993 навчальний рік)  центр допризовної  підготовки орендував приміщення в  морській  школі  (біля  готелю  "Галичина"),  спортивний  зал - у  будинку офіцерів, тир - у ЗОШ №20.

До початку занять готували навчальну базу перші викладачі школи - військові наставники (саме так тоді їх називали):

  • капітан ІІІ рангу  ЦИГАНКОВ Олег Романович;

  • підполковник       ГЕРМАКІВСЬКИЙ Олексій Олександрович;

  • підполковник       ОСИНСЬКИЙ Роман Бронеславович;

  • підполковник       МАНЬКОВСЬКИЙ Михайло Сидорович;

  • підполковник       РОСИНЕЦЬ Валентин Маркович;

  • полковник            ТІХАНОВСЬКИЙ Василь Іванович;

  • полковник            МАРЧЕНКО Сергій Васильович;

  • ст. лейтенант        ЧЕЧАЙЛЮК Ігор Петрович;

     Головним бухгалтером призначено ПОХИЛУ Галину Йосипівну, яка вже понад чверть століття працює тут.

    Заняття розпочали з другої чверті, 9 листопада 1992 р. Священники, які були присутні на урочистостях з нагоди відкриття центру освятили класи, учнів, закликали їх сумлінно оволодівати наукою - захищати Україну.

    Першими до нас на заняття прийшли учні СЗШ №1 (сьогодні - Української гімназії ім. Івана ФРАНКА). 9 травня 1993 року було проведено на спортивній базі центру вперше молодіжну воєнізовану естафету "Сокіл". Команди з усієї області демонстрували силу, мужність, витривалість, спритність, але наші юнаки були найкращими!

   Перед управлінням освіти, науки і культури гостро постало питання про викладання в школах основ медичних знань для дівчат 10-11 класів. З 1 вересня 1993 року в штатний розпис центру ввели посади викладачів основ медичних знань. Першою з них була лікар-терапевт ЧАРТОРИНСЬКА Олена Ярославівна, яка сьогодні працює в центрі заступником директора з навчально-виховної роботи. З вересня 1995 року центр допризовної підготовки очолив полковник МАРЧЕНКО Сергій Васильович.

   Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради народних депутатів від 14 лютого 1996 року №103 Центр допризовної підготовки молоді реорганізовано у школу допризовної підготовки.

     Рішенням  Тернопільської  міської  ради  від  26  червня  2020  року  №7/51/17  "Про  перейменування закладів освіти та затвердження Статутів" Тернопільську школу допризовної підготовки перейменовано на "Тернопільський  міжшкільний  ресурсний  центр  Тернопільської  міської ради", скорочене найменування "ТМРЦ ТМР".  Сьогодні  центр  діє  на  підставі Статуту, затвердженого рішенням Тернопільської міської ради  від 26.06.2020 року №7/51/17 та  зареєстрованому  в  Єдиному  державному  реєстрі  юридичних осіб,  фізичних  осіб  -  підприємців  та  громадських  формувань  18.08.2020.  Навчальний  заклад  є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок в установі банку, печатку, штамп, ідентифікаційний номер.

  Головною метою навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту в частині "Захист України".

    Головними завданнями центру є:

-  ознайомлення учнів з основними положеннями Конституції України про захист України, Закону України "Про загальний військовий обов’язок і військову службу", іншими нормативно-правовими актами з питань проходження військової служби;

- підготовка молоді до служби у Збройних Силах України, інших війсьових формуваннях, виконання військового обов`язку в запасі;

- підготовка дівчат 10-11 класів до надання першої медичної допомоги постраждалим в умовах надзвичайних ситуацій мирного і воєнного часу;

-   допомога учням успішно адаптуватися до військової служби на початковому етапі;

-  формування морально-психологічної готовності та спроможності учнів виконувати покладені на них завдання;

   У 2015 році навчальний заклад пройшов чергову атестацію. В центрі створено постійно діючий дорадчий колегіальний орган – педагогічну раду. Ефективно працює профспілкова організація на чолі з  Шабдіновим В.І.

     В освітньому процесі задіяно 21 вчитель предмета "Захист України".

Із них 11 чоловік працює з юнаками  та  10 – з дівчатами 10-11 класів. (8 спеціалістів   вищої категорії; 2 – першої; 7 – другої; 4 – спеціаліст).

    Належні умови для навчання та виховання учнів створюють 12 чоловік – це:  бухгалтерія та молодший обслуговуючий персонал (завідувач господарством, інженер з охорони праці, сторожі, двірник, прибиральниця, медсестра, секретар – діловод, майстер з ремонту будівель, завідувач складом зброї).

    Нашу роботу цінують за її результативність. За сумлінну працю, ініціативу, наполегливість та старання працівники центру заохочувались управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради, міським головою, управлінням освіти і науки Тернопільської обласної державної дміністрації.

   Силами наших вчителів та обслуговуючого персоналу створена навчальна база, яка дозволяє проводити уроки на рівні державних стандартів та виконувати статутні завдання.

    Маємо:

  • 4 навчальних кабінети (обладнаних відповідно до програми предмета "Захист України");

  • стрілецький тир;

  • стройовий плац;

  • спортивний майданчик зі смугою перешкод;

  • навчальний пост (вартова служба);

  • навчальне місце "заряджання та розряджання зброї вартою";

  • навчальне місце днювального роти;

  • навчальне місце для відпрацювання прийомів самозахисту.

  За підсумками огляду конкурсу навчально-матеріальної бази предмета "Захист України" серед загальноосвітніх навчальних закладів області Тернопільський міжшкільний ресурсний центр постійно займає перші місця. Центр визначений обласним базовим навчальним закладом з предмета "Захист України".

    Заняття з учнями організовані шляхом однотижневих зборів в кожному семестрі. Учні відвідують центр у відповідності до графіку затвердженого начальником управління освіти і науки Тернопільської міської ради. Уроки проводяться згідно розкладу уроків, затвердженого директором центру та погодженого з профкомом.

   Навчальний  тиждень розпочинається з шикування, підняття Державного Прапора України та виконання Державного Гімну України. З метою духовно-патріотичного виховання школярів, з вересня 2013 року за центром закріплений військовий капелан, функцію якого виконує голова відділу духовно-патріотичного виховання у Збройних Силах та інших військових формуваннях України прот. В'ячеслав Кізілов. Отець В'ячеслав щопонеділка звершує Богослужіння на щотижневому розводі на заняття, проводить спільну молитву, духовні бесіди з курсантами та інші заходи. Тут же інженер з охорони праці  доводить до учнів основні заходи з безпеки. Директор центру особисто присутній на кожному шикуванні, нагадує дітям правила поведінки та доводить їм порядок роботи. На заняттях в центрі встановлено для всіх учнів форму одягу – "камуфляж". Усі вчителі проводять уроки у військовій формі одягу, що створює атмосферу військового колективу і сприяє адаптації учнів до армійського життя, допомагає їм орієнтуватись у військових званнях та знаках розрізнення.

     Центр має навчальну, малокаліберну і пневматичну зброю:

  • автомати АК-74 навчальні;

  • малокаліберні гвинтівки ТОЗ-8;

  • пневматичні гвинтівки ІЖ-38, "Чайка" які зберігаються в збройній кімнаті, котру охороняє Державна служба охорони УМВС в Тернопільській області.

   За понад чверть століття у стінах нашого центру пройшло повний курс допризовної підготовки більше  40 тисяч юнаків і дівчат.

  Працівники центру виявляють глибокий патріотизм, витримку й відповідальність, роблять усе можливе для зміцнення обороноздатності нашої держави. Навіть у складних умовах працівники центру залишаються вірними присязі, спрямовуючи всі свої сили й професійну майстерність на підтримання дисципліни і організованості в загальнодержавній справі виховання захістників України.

   На наших військових покладено священну місію – боронити рідну землю, забезпечувати мирне життя свого народу. А робота Тернопільського міжшкільного ресурсного центру покликана допомагати з честю виконувати її, що вона  успішно і втілює уже третій десяток літ.

bottom of page